کتاب تماشای رنج دیگران

اثر سوزان سونتاگ از انتشارات نشر چشمه - مترجم: زهرا درویشیان-بهترین کتاب ها و نمایشنامه های فلسفی

این مردمان کامبوجیایی، این قربانیان بی نام و نشان با آن صورت های مات، بدن ها ینزار و شماره های سنجاق شده به پیراهن، تا ابد به مرگ می نگرند. آن ها حتا اگر نامی هم داشته باشند برای "ما" نا شناخته اند. مانند همان عکسی که در یکی از نوشته های وواف به ان اشاره شد: جسد مرد یا زنی مثله شده که می توانست از آن لاشه ی یک خوک باشد. نکته ی مورد نظر ائ مقیاس درنده خویی جنگ است که آن چه را که از انسان به عنوان ارزش فردی یا بشری شناخته شده ویران می کند: البته وقتی به چهره ی جنگ در قالب تصویر و از راه دور نگریسته شود،نمی توان انتظار بیشتری داشت.

ترجمه ی زهرا درویشیان


خرید کتاب تماشای رنج دیگران
جستجوی کتاب تماشای رنج دیگران در گودریدز

معرفی کتاب تماشای رنج دیگران از نگاه کاربران
به نظرم بسیار کتاب خوبیه و خوندنش برای همه ما که مدام در معرض هجوم اطلاعات و رسانه‌ها قرار داریم اون هم در یک دنیای پر از فاجعه و جنگ، واجبه.
قسمت اول کتاب به تاریخچه عکس‌هایی پرداخته که به بازنمایی جنگ پرداختن و تاثیر و کارکرد اون‌ها رو بصورت خاص در دوره خودشون مطرح کرده. در قسمت دوم بصورت عام‌تری به بررسی کارکرد عکس و رسانه در بازنمایی رنج دیگران می‌پردازه. آیا واقعا مشاهده هر روزه عکس‌هایی از رنج دیگران، ما رو نسبت به رنج و خشونت بی‌تفاوت می‌کنه؟ وظیفه ما در قبال این عکس‌ها چیه؟ موقع دیدنشون یک همدردی ساده و گذر کردن، کافیه یا باید کارهای دیگری انجام بدیم؟ برای فهمیدن جواب این سوال‌ها باید خود کتاب رو خوند.

مشاهده لینک اصلی
سوزان سونتاگ نگاهی متحیرکننده به تصاویر و عکسهای جنگ دارد و از آن میان نقبی میزند به جهانی که با جنگ شکل گرفته، جنگی که انگار نه تنها انسانها را ازآن گریزی نیست بلکه گاه برایشان لذتی دردناک را به دنبال دارد همانطور که نگاه کردن به تصاویر خشن جنگی. این کتاب گذشته از انکه ما را به آرشیوی دسته بندی شده از عکس جنگهای مختلف رهنمون میشود، همراه با توضیحات و تحلیلهای مفصل نویسنده، در واقع کتابی ضد جنگ است. کتاب ترجمه خوبی شده و نثر سونتاگ یا مترجم روان و خوش خوان است. تنها نکته ای که جای حرف باقی میگذارد نگاه بی چون و چرای سونتاگ است. او مثل هر مقاله نویس یا تحلیل گری و نه مثل نویسندگان رمان و داستان، نگاهی مطلق نگر و بی چون و چرا دارد. طوری حرف میزند که گویی این است و جز این نیست غافل از اینکه در همان کتاب، گاه خود حرف پیشین خود را نقض میکند و در یکجا حتا خودش هم به این نقض کردن معترف میشود. در هر صورت گمان میکنم تمام کسانی که قصد تاثیرگذاری بر نگاه جمعی را دارند یا به عبارتی تمامی تحلیل گران دارای چنین خصیصه ای هستند و اگر ذره ای در تحلیها و نظرات خود شک کنند و این شک را به خواننده یا شنونده منتقل کنند، قدرت تاثیرگذاریشان از بین می رود. در هر صورت این کتاب آنقدر خوب است که بعد از خواندنش مدام دوست داری برگردی و اینبار از عکسها شروع کنی. برعکس بار اول که ابتدا متن را میخواندی و با ارجاعات نویسنده به عکسها نگاه میکردی، این بار کتاب را ازآخر به اول بخوانی و با تماشای عکسها ، خود را ارجاع دهی به توضیحی که نویسنده برای هر عکس درون متن نوشته است. این کتاب از سری کتابهای نشر گمان است که زیر نظر خشایار دیهیمی در زمینه فلسفه منتشر میشود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب تماشای رنج دیگران


 کتاب مهاتما گاندی
 کتاب هژمونی و استراتژی سوسیالیستی
 کتاب کتاب کوچک عشق و فرزانگی
 کتاب لذت متن
 کتاب متن هایی برای هیچ
 کتاب آشنایی با ویتگنشتاین