کتاب آرمان شهر

اثر توماس مور از انتشارات روزگار نو - مترجم: نسرین مجیدی-بهترین کتاب ها و نمایشنامه های فلسفی

In his most famous and controversial book, Utopia, Thomas More imagines a perfect island nation where thousands live in peace and harmony, men and women are both educated, and all property is communal. Through dialogue and correspondence between the protagonist Raphael Hythloday and his friends and contemporaries, More explores the theories behind war, political disagreements, social quarrels, and wealth distribution and imagines the day-to-day lives of those citizens enjoying freedom from fear, oppression, violence, and suffering. Originally written in Latin, this vision of an ideal world is also a scathing satire of Europe in the sixteenth century and has been hugely influential since publication, shaping utopian fiction even today.


خرید کتاب آرمان شهر
جستجوی کتاب آرمان شهر در گودریدز

معرفی کتاب آرمان شهر از نگاه کاربران
Utopia, Thomas More
عنوانها: اتوپیا؛ آرمانشهر؛ شهر آرزو؛ نویسنده: توماس مور؛ تاریخ نخستین خوانش: اول سپتامبر سال 1988 میلادی
عنوان: شهر آرزو؛ اثر: توماس مور؛ ترجمه: حسین سالکی؛ مشخصات نشر: تهران، حسین سالکی، 1366، در 184 ص؛ موضوع: مدینه فاضله، داستانهای نویسندگان انگلیسی قرن 16 م
عنوان: آرمانشهر؛ مترجم: مرضیه خسروی؛ تهران، روزگارنو، 1393؛ در 128 ص؛ شابک: 9786006867960؛
شرح زندگی مردم انگلستان در قرن 16 میلادی است، در آن سالها انگلستان درگیر جنگهای بسیار بود، و فقر و فساد و منازعات داخلی در انگلستان بیداد میکرد؛ به طوری که در آن سالها کمتر خانواده ای در انگلستان مشاهده میشد که تنی چند از خانواده ی خود را در جنگها از دست نداده؛ و یا به هر نحوی درگیر اختلافات و درگیریها نبوده باشد. گروهی از مردمان انگلستان نیز در آن سالها عادت کرده بودند، که معاش خود را از راه اشتغال در مشاغل نظامی تامین نمایند، و این عملا به گسترده شدن فضای نظامی در انگلستان کمک میکرد. آنگاه که جنگ داخلی به پایان رسید، پارتیزانهای سابق دست به کار راهزنی زدند. همچنین در آن سالها به دلیل اهمیت صادرات پشم از انگلستان به فلاندر، بسیاری از کشاورزان مزارع خود را به چراگاه تبدیل کرده بودند، لذا قیمت نان بسیار بالا رفته بود، و هر روز به تعداد بیکاران در کشور افزوده میشد، و دولت هم به دلیل اوضاع اسفبار راهها، مجازات مرگ را برای راهزنان معین کرد. اما با این احوال همچنان روز به روز اوضاع زندگی در انگلستان برای خانواده های فقیر و کم درآمد دشوار و دشوارتر شد. «مور» برای تسکین آلام مردم انگلستان، به نوشتن کتاب اتوپی روی آورد، و ضمن تشریح وضعیت نابسامان کشور، و گله و شکایت از آن، رافائل هیتلدئو را که در هنگام دریانوردی موفق به کشف جزیره اتوپی میشود، معرفی میکند. رافائل بیان میدارد زندگی در اتوپی سراسر خوشبختی است، و بی عدالتی وجود ندارد، و مانند جمهور افلاطون دارای نظامات اشتراکی است. در اتوپیا 24 شهر وجود دارد. نقشه ی همه شهرها دقیق و کامل است، تمامی ساختمانها شبیه به هم بوده، و مردم میتوانند خانه های خود را با دیگران عوض کنند، همه یک جور لباس میپوشند، البته به جز مردان و زنها و افراد متاهل هر خانواده ای لباس خود را میدوزد. در اتوپی قانون مالکیت موجود نیست، و کارهای راهزنی و نوکری و بانکداری وجود ندارد. همه موظف هستند 6 ساعت کار کنند و همه هر وقت کمبودی داشته باشند میتوانند از انبار عمومی برداشت کنند. تشکیلات اداری و سیاسی اتوپیا کاملا دموکراتیک است. البته «مور» میگوید در اتوپیا بردگانی هم وجود داشتند، که شامل سه دسته از افراد میشدند: یا شهروندانی بودند که باید به عنوان برده کار میکردند تا کیفر مجازات خود را پس دهند، یا اسیران جنگی بودند، و یا گروهی از خارجیانی بودند که بردگی را به حضور در کشور خود ترجیح میدادند. برخلاف افلاطون، «مور» مقام ازدواج را ارج نهاده، و طلاق را به شرط عدم توافق میان زن و مرد میپذیرد، و برای هر خانواده ای مسکن جدا در نظر میگیرد. البته باز بیان میدارد که هر دو سال، افراد میتوانند خانه های خود را با هم عوض کنند؛ وی همچنین اعلام میدارد هر زمان که فرزندان در یک خانواده زیاد شود، رئیس شهر میتواند فرزندان خانواده ها را به دیگران بسپارد تا توازن در جامعه برقرار شود. تمامی ادیان در اتوپیا کاملا آزادند حتی کافران نیز در اتوپیا به راحتی میتوانند به انتشار عقاید خود بپردازند؛ دین رسمی اتوپیا خداپرستی همراه با نوعی طبیعت پرستی است و آزار و اذیت سایر ادیان دارای مجازات است. ا. شربیانی

مشاهده لینک اصلی
تامس مور در آرمانشهر ميكوشد جامعه اي ايده آل را تصوير كند كه خود خوب ميداند به وجود آمدن چنين جمعي شدني نيست براي همين با بازي با كلمات و ساختن يوتوپيا كه همان هيچ آباد يا ناكجا آباد است، به برخي معضلات هميشگي جوامع اشاره ميكند و به اين نتيجه ميرسد كه شكل كنوني جامعه و دولت و حكومت و همه چيز اصلاح پذير نيست چرا كه يگانه چاره واقعي نجات بشر از بين رفتن سيستم مالي است. ايده يوتوپياي مور اگرچه خام و غيركاربردي، به باور بسياري در نهايت به شكلگيري كمونيسم منجر شده است. فارغ از بعد كاربردي بودن توصيه هاي او، توجه اش به بسياري از امور شايان قدرداني است. او به لزوم رها شدن از سلطه نظام كاري كه همه را به بردگي گرفته است، اعتقاد راسخ داشته است ، به ناكارآمدي مجازات سخت براي مجرمان اشاره كرده است و آسان ميري را براي بيماراني كه علاجي ندارند و دولت و جامعه مرگشان را مجاز شمرده باشند، توصيه كرده است. نظام كلي او اگرچه مردسالارانه است اما در نسبت به زمانه اش بسيار پيشرو به نظر ميرسد و زنان را به آموزش و فعاليت پاياپاي با مردان فرا مي خواند. در مودر آزادي مذهب و اعتقاد هم ميشود گفت كه اگرچه آن را فقط براي خداباوران قبول داشته اما تا حد زيادي به آزادي در اين حوزه اعتقاد داشته است.
اگرچه آرمانشهر مور جايي براي تنوع سلايق و فرديت نميگذارد، ميتوان آن را تلاشي براي جداشدن از نيازها و قدرت طلبي هاي بيهوده بشر دانست كه جز جنگ و رنج و بردگي حاصلي نداشته اند.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب آرمان شهر


 کتاب اسپینوزا
 کتاب فرضیه کمونیسم
 کتاب فروشنده و میلیونر
 کتاب تعالی اگو
 کتاب وزن چیزها
 کتاب احمد فیلسوف