کتاب در برابر استبداد

اثر تیموتی اسنایدر از انتشارات گمان - مترجم: پژمان طهرانیان-بهترین کتاب ها و نمایشنامه های فلسفی

این کتاب اثر بسیار جذابی است مخصوصا که می‌بینید برخی موقعیت‌های تاریخی چقدر شبیه هم هستند. اگر تیموتی اسنایدر ایرانی بود و در دانشگاه تهران تاریخ درس می‌داد، بعد از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد این کتاب را نوشته بود. در این شک نداشته باشید! همانقدر که این کتاب مناسب جامعه‌ی آمریکا بود تا دیگر گرفتار امثال ترامپ نشوند، مناسب حال ما هم هست که گرفتار احمدی نژادهای بعدی نشویم... "

نقل قول از کانل خوابگرد
https://t.me/khabgard
--------------------------------
برنده‌ی جایزه‌ی هانا آرِنت
برنده‌ی جایزه‌ی کتاب لایپزیک
برنده‌ی جایزه‌ی کمیته‌ی آشویتس هلند
برنده‌ی جایزه‌ی ادبی فرهنگستان ادب و هنر آمریکا


خرید کتاب در برابر استبداد
جستجوی کتاب در برابر استبداد در گودریدز

معرفی کتاب در برابر استبداد از نگاه کاربران
بي گمان كتابي ست خريدني و خواندني و هديه دادني
كتاب كوتاه است اما بسيار گويا و كاربردي ست و مظاهرش جا به جا در ذهن خواننده ي ايراني شبيه سازي مي شود و دائم به فكر فرو مي بردت از درسهايي كه در كتاب هست و تو بهشان دقت نكرده اي. بنابراين در اين احوال خواندنش بي اندازه ارزشمند است
كتاب ترجمه ي قابل قبولي دارد كه البته مي توانست با ويرايش بهتر هم بشود. برخي جاها مترجم جناب واحدي بيش از اندازه از زبان انگليسي گرته برداري كرده كه به گمان م لحن ترجمه را كمي خشك و غيرفارسي مي كند با اين حال كار ايشان در ترجمه بسيار ارزشمند بوده است و اينكه از نويسنده اجازه ي رسمي دارد برا بازگردان به فارسي كه خب اين هم بسيار عزيز است
نشر گمان با نهايت سليق كتاب را چاپ كرده است. طراحي جلد بسار به جا- كيفيت كاغذ مناسب- طراحي گرافيك و صفحه آرايي درخشان. درود بر ارجمندان نشر گمان

مشاهده لینک اصلی
اگر سری به کتابفروشی‌ها زده باشید متوجه خواهید شد که در عرض یک هفته سه نسخه ترجمه متفاوت از این کتاب منتشر شد.
کتاب واکنشی است به اتفاقات اخیر غرب از جمله ظهور ترامپ، لوپن و دیگر دوستان آنان و نیز تحکیم و تثبیت اقتدارگرایی پوتین در روسیه.

اسنایدر که مورخ و استاد دانشگاه ییل است از آنجا که تخصصش اروپای شرقی است این موج اخیر را بی‌شباهت به موج کمونیسم، فاشیسم و نازیسم که در قرن بیستم جهان را درنوردیدند نمی‌داند. هرچند شاید بعضی از مصادیق آن‌ها را بشود در این موج اخیر هم دید اما شاید ظهور ترامپ و لوپن را بشود خود یک مکتب جدیدی به اسم ترامپیسم/لوپنیسم نام نهاد و در حالتی کلی‌تر آن را پوپولیسم نامید.
این که چه چیزهایی منجر به ظهور این افراد شد خود بحثی جدا و مفصل می‌طلبد.

کتاب، کتابی علمی یا آکادمیک نیست. شاید در بهترین حالت تلنگری است، به خصوص برای غربی‌ها، که از حالت خوشی و سرمستی «پایان تاریخ» بیرون بیایند و جای اینکه بگذارند تاریخ و سرنوشتان ساخته شود، خود دست به کار شوند.

شاید 3.5 امتیاز عادلانه‌تری برای این کتاب بود ولی 4 نه. علت 4 ندادنم این بود که کتاب چیز تازه و عجیبی، لااقل برای من، نداشت.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب در برابر استبداد


 کتاب دو جستار درباره فلسفه سیاسی فمینیسم
 کتاب تاملات دکارتی
 کتاب هژمونی و استراتژی سوسیالیستی
 کتاب دیدرو
 کتاب فلسفه تحلیلی چیست؟
 کتاب سرشت تلخ بشر